Anaokulu, çocukların sosyal çevreyi tanıması ve temel koordinasyon becerilerini geliştirmesi için kurulmuştur. Anaokulunda eğitimin temel amacı sözlü ifade ve iletişimdir. Grup etkinlikleri ile birlikte öz farkındalık teşvik edilir. Bunlara sanat ve el sanatları , müzik ve oyunlar dahildir. Son yıllarda, anaokulu ilkokula hazırlık olarak okuma, yazma ve aritmetik öğretmektedir.

Petite Section Programı

Sosyalleşme ve Dil Becerisi

Petite Section (PS) sınıfında, çocuklar topluluk içinde yaşamayı öğrenirler; PS öğrencileri yeni bir evren ve insanları keşfetmeye başlarlar.

Toplum yaşamının kurallarını öğrenecekler. Arkadaşlarına saygı duymayı, dinlemeyi, oyuncaklarını ödünç vermeyi yetişkinleri dinlemeyi ve nezaket kurallarını özümsemeyi amaçlar.

Bu aşamada öğrenme, dil gelişimine de odaklanır.

Belirsiz kelime dizileri yapmaktan kısa cümleler kurmaya başlarlar.

Petite Section (PS) sınıfının sonunda, yetişkinlerin isteklerine cevap verebilmeli ve kendini anlayabilmelidir. Çocuğunuz ayrıca kare, daire gibi şekilleri ve renkleri tanıyabilir, kalemini tutabilir, bir model üretebilir, isminde yer alan harflerin üzerinden kalemiyle geçebilir ve vücudunun farklı kısımlarını nasıl adlandıracağını bilir.

Moyenne Section Programı

Özerkliğe odaklanma – Otonomi Kazanma

Öğretmen sınıfın merkezinde yer alan yöneticisi olarak kalsa bile, öğrenciler yavaş yavaş kendileri için kendi sorunlarını çözme, fikirlerini dile getirmeyi öğrenirler.

Çocuklar kendi okul eşyalarının sorumluluğunu alır, tenefüsslerde kendi kıyafetlerini giyerler ve toplayıp düzenli şekilde muhafaza ederler.

Moyenne Section da öğrenciler daha fazla “okul” etkinliği keşfederler. Yavaş yavaş “serbest” oyunlar oynayarak yazma yeteneklerini geliştirirler.

Kesme, boncuk ipi, bulmaca ve çizim gibi ince motor becerileri ve konsantrasyonunu geliştirecektir.

Bu sınıfta çocuğunuzun yıl sonunda yapabileceği şeyler : Eğrileri çizmek, bir satıra yazmak, sözcükleri kopyalamak, nesneleri sıralamak ve sınıflandırmak, doğayı gözlemlemek.

Ayrıca boşluk cümlelerini tamamlayabilir, basit talimatları anlayabilir ve yürütebilir.

Grande Section Programı

İlkokula Hazırlık

Grande Section bölümü çocukları ilkokula hazırlar. “Erken öğrenme” nin 1. döngüsü ve “temel öğrenme” nin 2. döngüsü ile, GS sınıfı ilkokula doğru ilk adımdır.

Amaçlar: Yazma ve okumaya odaklanırken özerklik, konsantrasyon, sosyalleşme, sözlü ve yazılı ustalık.

Tüm öğrenciler bu sınıfta değerlendirilir ve gerekirse uyarlanmış pedagoji ve kişiselleştirilmiş destek sunulur.Grande Section bölümünde başarılar da konsolide edilmektedir. Anaokulu öğrencisi alfabeyi öğrenmiştir, bu sayede yazmaya aşina olur. Öğretmenler onu kitaplar, posterler, günlük yaşam belirtileri ve hatta bilgisayar ile tanıştırır ve hazırlar.

Grand Section sınıfı sonunda çocuk öğretmen desteği almadan bazı kelimeleri ve kendi ismini yazabilir, hafızadan şarkılar söyleyebilir ve iyi bir şekilde kendini ifade edebilir. 20’ye kadar olan sayıları okuyabilir ve yazabilir, basit toplama ve çıkarma işlemleri yapabilir.

Çocuğunuz duygularını ifade edebilir, kesin ve çeşitli bir kelime dağarcığı kullanabilir, bir hikayenin devamını hayal edebilir, değişik nesneleri yazabilir ve çizebilir. Ayrıca mevsimlerin döngüsünü gözlemleyebilecek ve hayvanların davranışlarını keşfedebilecektir.

tr_TRTurkish
fr_FRFrench tr_TRTurkish