Ailelere Mesajlar

Ebeveynler eğitim topluluğunun tam üyeleridir.

Ülkemizde anaokulu isteğe bağlı olmasına rağmen, Fransa’da Eylül 2019’da 3 yaşından itibaren zorunlu olmuşur. Öncesinde Fransa’da durum; 2 yaşındaki çocukların %30’u ve 3-4 yaşındaki çocukların %100’ü l’Ecole Maternelle’e yani anaokuluna devam etmektedir.

Maternal – Anaokulu sistemine alışkın olmayan ebeveynler için, 3 yaşında bir çocuğu okula göndermek erken görünebilir. Bununla birlikte, Fransız Anaokulu sistemi mükemmeldir ve sadece çocukların sosyalleşmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda uzun süreli arkadaşlar edinmenin de bir yoludur. Anaokulu düzeyinde Fransız sistemine giren bir çocuk, ilköğretime başladığında sadece başarılı olmakla kalmayıp entegre olmayı çok daha iyi başarabilir.

Uzmanlar, anaokulunun ilk yıllarında Fransızca’ya başlayan çocukların kesintisiz bir eğitime katılmaları durumunda ilköğretime entegrasyonunun başarılı olduğunu belirtiyorlar. Başlangıç yaşı kadar eğitimin kesintisiz devam etmesi oldukça önemlidir.

Maternal – Anaokulu, çocuğunuzun ilkokuldan önce iyi derecede Fransızca bilmesini sağlamanın mükemmel bir yoludur.

Genel olarak çocuklar, yaşa göre veya çocuğun olgunluğu ve becerileri göz önünde bulundurularak sınıfta gruplandırılır.

Anaokulunu tamamlayan ve ilkokula hazır çocukların değerlendirmleri sonucu özel bir öğrenme programının gerekli olup olmayacağını belirlemek için eğitmenlerle ve okul idaresi ile her zaman güçlü bir iletişim gerekmektedir. Olası bir duyusal eksikliklerin veya dil bozukluklarının erken belirtilerini tespit etmek, sağlık kuruluşlarından yardım almak için her türlü çabanın gösterildiğini görmelisiniz.

Ebeveynler Fransız eğitim sisteminde çocuklarının eğitim aldıklarını unutmadan evde okul ile işbirliği kurarak tamamlayıcı ve katkı sağlayıcı desteği göstermelidirler. Başarı herkesin başarısı olmalıdır.

tr_TRTurkish
fr_FRFrench tr_TRTurkish